Kategoriler

Salsada yapılması ve yapılmaması gerekenler

1. Her zaman değişik partnerlerle ve her seferinde en azından bir kere daimi partnerinizle dans edin.

2. Tek bir yere ve tek bir partnere bağlı kalmadan, sportmence pratik yapın.

3. Erkekler, partnerinizi, kollarınız ve dirseklerinizin diğer çiftlerinkilerle çarpışmamasına dikkat ederek, kalabalık içinde yumuşakça yönlendirin.

4. Kötü dans huylarını yapmanın bunları bırakmaktan daha kolay olduğunu hatırlayın. Öğrenirken bile kısa yollara kaçmayın.

5. İyi bir dansçı olmak için, düşünceniz ayaklarınızda olmadan dans edebilmelisiniz. Ayaklarınız müziğin ritmine cevap vermelidir; açık bir çaba göstermeden müziği takip edebilmelisiniz.

6. Kendine güvenin oyunun adı olduğunu hatırlayın; kendine güven sadece bilgi ve pratikle gelir.

7. Hafiflemeye çalışın. Bu hayatidir. Basit adımlarla pratik yapmak, özellikle kendi başınıza pratik yapmak, hafiflemeyi öğrenmenin iyi bir yoludur.

8. Ayaklarınızı, partnerinizin yolunun üzerinde tutmayın. Basit adımları doğal olarak yapmaya başladıktan sonra, dans repertuarınızı geliştirmek ve daha fazla ilginçlik ve eğlence için değişik adımlar öğrenin.

9. Kötü dans ettiğiniz için özür dilemeyin, dansınızı geliştirin.

10. Erkekler, partnerinizin takip edemeyeceği karışık adımlar yapmaya çalışmayınız. Partneriniz sizin dansınızdan etkilenecektir ama bir dahaki sefere daha sade adımlarla dans eden fakat kendini rahatsız hissettirmeyen biriyle dans edecektir.

11. Dans etmeyi bilmediğiniz için danstan nefret ettiğinizi söylemeyin.

12. Uzunsanız, dizlerinizi kırarak veya sarkarak kısa gözükmeye çalışmayın, bu duruşunuzu bozar.

13. Ciddi olmayın, piste çıktığınızda iş suratınızı ofiste bırakın.

14. Ön tarafı çok geniş korsajlar veya süslü giysiler giymeyin. İlgi çekersiniz ama, doğru yönde değil.

15. Kısaysanız, parmaklarınızın ucunda dans ederek uzun gözükmeye çalışmayın; bu adımlarınızı kısaltır ve takip etmenizi güçleştirir.

16. Seyirciler için dans etmeyin, partnerinize konsantre olun.

17. Rahat, kolay ve doğal olarak hareket edin, hareketsiz kalmayın.

DANS EDERKEN HATIRLAMANIZ GEREKEN ÖNEMLİ ŞEYLER

1. Ritim, dans etmek için en önemli öğedir. Bunun anlamı, bütün şarkı boyunca vuruşlarda (beat) dans etmeniz gerekir ki bu da dansın en basit temelidir. Vuruşları öğrenmek en zorudur. Salsa müziği dinlerken 8 sayımlı vurguyu bulmaya çalışın.

2. Partnerinizle dönüşleri bir noktaya odaklanarak yapmak gayet yardımcı olur. Bir kişi dönüş yaparken bir noktaya odaklanmak dönüşün daha kolay ve baş dönmesi olmadan yapılmasını sağlar. Mesela, partnerinizin yüzüne veya omuzlarına odaklanarak, gözünüzü dönüş bitene kadar bu noktada tutmalısınız.

3. Partnerinizle dans ederken direnç önemli bir olgudur. Salsa yaparken, farkedilir fakat yumuşak itme ve çekmeler yapılır. Bu itme ve çekmeleri parmak uçlarınızla yapmalısınız. Partnerinizi iter ve çekerken ön kolunuzda kuvvetli bir direnç olmasına dikkat edin. Direnç için ön kollarınızı kullanmalısınız, omuzlarınızı değil.

4. Dans ederken partnerinizle göz kontağınızın olması bir gerekliliktir. Göz kontağı, dansın yumuşak ve daha asil akmasını sağlar. Ayrıca mimiklerle yapacağınız işaretle, dansın yönlendirilmesi konusunda partnerinize kolaylık sağlarsınız.

5. Bayanlar, takip ederken bekleme yapmayın. Büyük bir problem, bazı bayan dansçıların hareketleri yaparken bekleme yapmasıdır. Bu liderlik eden erkeğe tepki veriyormuş gibi gözükür.

6. Dans adımlarınızın büyüklüğünü azaltın. Adımlarınızı yarım ayakla bir ayak arasında yapın. Adımlarınızı kısaltmak size daha iyi kontrol ve denge verecektir. Stiliniz muhtemelen daha iyi görünecektir.